Metody ochrony przeciwpowodziowej

Powodzie stwarzają poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, infrastruktury oraz gospodarki. Intensyfikacja gwałtownych zjawisk atmosferycznych, postępująca urbanizacja i związany z nią wzrost powierzchni nieprzepuszczalnych sprawiają, że zapobieganie powodziom staje się priorytetem w planowaniu i zarządzaniu przestrzennym.

Tradycyjne metody ochrony przeciwpowodziowej, takie jak budowa tam, wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych, choć skuteczne, nie zawsze są wystarczające. W odpowiedzi na nowe wyzwania inżynieria środowiskowa rozwija innowacyjne technologie, które uzupełniają i wzmacniają tradycyjne metody ochrony przeciwpowodziowej.

Tradycyjne metody ochrony przeciwpowodziowej

Tradycyjne metody ochrony przeciwpowodziowej od lat stanowią podstawę zarządzania ryzykiem powodziowym na całym świecie. To sprawdzone rozwiązania, które służą ochronie terenów zamieszkałych i infrastruktury przed destrukcyjnym działaniem wody. Zaliczamy do nich m.in.: tamy, wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne.

Tamy

Tamy to masywne budowle hydrotechniczne, których głównym celem jest kontrolowanie przepływu wody w rzekach i zapobieganie powodziom. Tamy działają poprzez zatrzymywanie wody w zbiorniku, co pozwala na regulację ilości wody, jaka przepływa dalej w dół rzeki. Tamy mogą również pełnić szereg funkcji dodatkowych.

mała tama przeciwpowodziowa

Wały przeciwpowodziowe

Wały przeciwpowodziowe, znane również jako wały ochronne lub nasypy przeciwpowodziowe, to długie nasypy ziemne, których celem jest ochrona terenów przed zalaniem wodą z rzek, mórz lub jezior. Wały są zazwyczaj budowane wzdłuż brzegów rzek lub wybrzeży i stanowią barierę, która zapobiega wylewaniu się wody na przyległe tereny. Konstrukcja wałów opiera się na solidnym fundamencie i warstwach uszczelniających, które zapobiegają infiltracji wody. Wały są często wzmacniane różnymi materiałami, takimi jak kamienie, beton czy nowoczesne geosyntetyki, które zwiększają ich wytrzymałość. Choć wały są skuteczne w ochronie przed powodziami, ich budowa i utrzymanie mogą być kosztowne, a niewłaściwe zarządzanie lub brak konserwacji może prowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak przerwanie wału.

Zbiorniki retencyjne

Zbiorniki retencyjne to sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne, które służą do gromadzenia i magazynowania nadmiaru wody w okresach wysokich opadów. Ich podstawową funkcją jest zmniejszenie szczytowego przepływu wody w rzekach i ograniczenie ryzyka powodzi. Mniejsze zbiorniki retencyjne, zwane suchymi zbiornikami retencyjnymi, są często stosowane w celu zarządzania wodami opadowymi w miastach, pomagając w uniknięciu przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Stosowana jest również retencja korytowa.

Profile geotechniczne a ochrona przeciwpowodziowa

Profile geotechniczne, takie jak grodzice winylowe i hybrydowe zyskują coraz większe uznanie jako skuteczne i ekologiczne rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Zastosowanie profili geotechnicznych wzmacnia tradycyjne systemy poprzez tworzenie trwałych i odpornych na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych – korozji, czynników atmosferycznych i mechanicznych – barier, które zapobiegają wylewaniu się wody z koryt rzek, jezior lub innych zbiorników na przyległe tereny. Te same profile coraz częściej znajdują zastosowanie w konstrukcjach zbiorników retencyjnych, umożliwiając m.in. konstruowanie szczelnych zbiorników naziemnych.